"Až na půdu"

05.05.2018 17:34

V týdnu od 23.-27.4 vyjely děti 3.-5.ročníku na pobyt do Envicentra Proud, který se nachází v budově nově zrekonstruovaného mlýna v Horažďovicích u řeky Otavy. Pracovnice Proudu pro děti připravili velmi zábavný vzdělávací program, který dětem umožnil nahlédnout do světa zemědělství. K tomuto centru náleží i chovná stanice s domácími zvířátky, kde si děti vyzkoušeli, jak se o ně starat. Například, jak nakrmit králíky, husy a slepice, co všechno obnáší starat se o kozy, ovce, poníky, ale i o takovou africkou krávu či prasátko. Za nakrmení nám bylo odměnou pomazlení se s bandou parkůrových kůzlátek a s huňatými jehňátky. Naučili jsme se vše o ovčí vlně a jejím zpracování, navštívili muzeum, kde jsme si zkusili příst příze na kolovrátku či tkání koberce na starém tkalcovském stroji. Ke svačině jsme si připravili domácí jogurt a vlastnoručně stlučené máslíčko. A také jsme absolvovali desetikilometrovou pěší tůru s návštěvou kravína ve vesničce Boubín. Při pohledu na přivázaná telátka na řetězu, ten den narozená, nám však bylo do pláče. Ale i díky tomu jsme si všichni uvědomili, že to, co jíme, není zadarmo, ani mléčné výrobky, a že všeho bychom si měli vážit! Zábavnou částí byla projížďka Horažďovického parku na koloběžkách, čvachtání na plaveckém bazénu a opékání domácích rohlíčků na ohni. Celý týden jsme si velmi užili! A věděli jste, že na domácí máslo stačí obyčejná smetana ke šlehání a sklenice od medu či okurek? A třepat a třepat, tlouct a tlouct.. Zkuste to! :) 

 

Klára Virostková