Hledáme nájemníka do nově postaveného čapího hnízda s výhledem

20.03.2018 08:05

Také obdivujete čápy? A rádi byste je měli ve svém okolí jako my?

Na komíně školní kotelny, která se již k vytápění budovy nepoužívá, stával v loňském roce opakovaně čáp. Nevíme přesně, jestli ho zaujala krajina kolem naší obce a jen tak se díval do dáli, nebo byl okouzlen právě naším vysokým komínem. Místo se mu zalíbilo, vracel se zpět, chvíli postál a odletěl, aby se zase vrátil. Možná si lámal hlavu nad tím, jak postavit hnízdo na tak široký komín, a tak jsme se rozhodli, že mu pomůžeme. 

Nebylo to úplně jednoduché. Stavba čapího hnízda má svá pravidla a úředníci byli na rozpacích, když jsme za nimi přišli s dotazem, zda bychom mohli postavit čapí hnízdo. Dívali se na nás nedůvěřivě a možná si mysleli, že se jedná o žert. Ale nakonec jsme byli úspěšní. Sehnali jsme všechny potřebné informace, materiál a pustili jsme se do stavby samotného hnízda. Chlapci a děvčata z 5. třídy společně nanosili březové větvičky a vypletli z nich základ pro hnízdo. Děti při práci nahlas přemýšlely, jestli čápovi nebude vadit vůně jejich rukou na větvičkách, jak to naše hnízdo najde, a dohadovaly se, kolik takový čáp snese vajíček a vysedí mláďat. Ještě bylo třeba nakopat drny trávy a dál už si bude muset čáp poradit sám.

Našli jsme i silné a odvážné muže, kteří celou konstrukci i s hnízdem na komín bezpečně vyzvedli a upevnili. Hotovo.

Hnízdo se stalo 1593. čapím hnízdem na území České republiky. Je zaregistrováno na https://cap.birdlife.cz/mapa.

   Čápe, těšíme se!  Mgr.G.Bártová, Bc.J.Vávrová