Projektový den k výročí narození M.Terezie

27.06.2017 19:16

Letošní rok je rokem třístého výročí narození významné osobnosti. V roce 1717 se narodila Marie Terezie. I my jsme si toto výročí ve škole připomněli. Starší žáci si připravili pro své menší spolužáky několik aktivit, které byly spojené právě s osobností této panovnice. Nejdříve do všech tříd roznesli poslové fiktivní dopisy, které malým žáčkům  poslala Marie Terezie a ve kterých jim připomněla důležité informace ze svého života. Poté je pozvala, aby si jako vzpomínku na ni děti zahrály kostky, ochutnaly jídlo z té doby, zajezdily si na koni, posbíraly jahody a také se mohly ocitnout v obraze s dobovým oblečením v roli samotné Marie Terezie nebo jejího syna      Josefa II. Na památku této akce si děti odnesly záložku do knihy s obrázkem M.Terezie. Pro ilustraci si můžete připomenout informace o životě Marie Terezie z jejího dopisu dětem:

                          Milí žáci,

   je tomu již 300 let, co světlo světa spatřilo roztomilé a dlouho očekávané děťátko. Tím rozkošným miminkem jsem byla já, Marie Terezie Valpurga Amálie Kristina. Tak přesně zní celé mé jméno. Ale doma mi říkali Rézinko nebo Rézičko.

   Ach, kde jsou ty časy, kdy Vídeňany okouzlovala plavovlasá modrooká princeznička! Bylo mi teprve 6 let, když jsem v Praze poznala svého budoucího manžela Františka Štěpána Lotrinského. O 13 let později se naše životy spojily velkolepou svatbou. Byla jsem šťastná a narodilo se nám 16 dětí! Bohužel, ne všechny se dožily dospělosti.

   V mé době se událo spoustu důležitých věcí.  Prokop Diviš zkonstruoval bleskosvod, objevila se první zubní vrtačka a Daniel Defoe vydal svého Robinsona. Ale toho byste si dnes nemohli přečíst, kdybych v roce 1774 nezavedla povinnou školní docházku. Vím, že mi to mnozí z Vás zazlívají, ale nezapomeňte, že v mé době běžně desetileté děti pracovaly od pěti hodin ráno do deseti hodin v noci v továrně po celý rok. I svým dětem jsem opakovala, že život není jen zábava, ale že se musí stále učit a cvičit, jezdit na koni a že jim škodí cukr. I když musím přiznat, že sama jsem cukrové pusinky milovala.

   Takže se můžete radovat, protože díky škole se teď můžete těšit na dlouhé a krásné prázdniny. I já  jsem měla ráda chviličku volna. Vládnutí bylo náročné, a tak jsem ve volných chvílích ráda vyšívala, Pražskému Jezulátku jsem dokonce věnovala zlatou nití ručně vyšívané šatičky, milovala jsem jízdu na koni, oblíbila jsem si  plesy, tanec, pokud mi moje náročné zaměstnání dovolilo, hrávala jsem v kostky a v horkých dnech jako jsou tyto, jsem zbožňovala jahody s ledem.

   Budu ráda, když mé nedožité třísté narozeniny oslavíte hrou, poté Vás pozvu na malou ochutnávku a zkusíte si, jak by Vám slušela móda mé doby, tedy 18.století. Přeji Vám hodně úspěchů, radost ze hry  a především krásné nadcházející letní prázdniny.

                                                                Vaše Marie Terezie