Šťastná třináctka

28.04.2018 12:09

Pátek třináctého, a třináctka vůbec, se traduje jako něco nešťastného. Hotely nemívají pokoje číslo třináct, po dvanáctém patře často následuje patro čtrnácté, nepovažuje se za šťastné s něčím začínat, když je v kalendáři třináctka. A když je navíc pátek, nejeden z nás je tak vyděšený, že by se něco mohlo stát, že se mu skutečně nakonec i něco stane. Pověrčivost takovou sílu má.

V pátek třináctého dubna tohoto roku vyplula na cestu kolem světa, zatím pouze na rybníce, za poznáním i za dobrodružstvím, expedice mladých badatelek a badatelů. Každý z účastníků výpravy je vybaven svojí vlastní lodí, parníkem se dvěma komínky, odvahou i rozvážností, vůlí nevzdat se při potížích a překonat každou překážku. Co ale určitě všem chybí, je víra v pověry. A když už tedy v pátek třináctého, není jistě náhodou, že i lodičky na objevnou cestu vyrazily v plném počtu, tedy v počtu třinácti.

Třináct plavčíků čeká náročný výcvik, zdolávání překážek, a docela jistě i celá řada hezkých chvilek nebo legrace, poznávání tajů matematiky a krásy naší mateřštiny, rozmanitosti přírody i lidské společnosti, kouzla umění i výsledků vlastního úsilí, vlastní práce.

Po devět let poplují účastníci po klidných i neklidných vodách, než dospějí do svého cíle. A za těch devět let se vyučí ve zdatné námořníky, aby dál už mohli v cestě pokračovat každý sám. Už zbývají jenom poslední přípravy, doplnění zásob a prvního září vyplouváme. Cehnická škola má v první třídě připravených třináct malých plavčíků.

Nikdy jsem třináctku nepovažoval za nešťastné číslo, kdykoli jsem tu možnost měl, ubytoval jsem se ve třináctce, s cestou započal, naplánoval jsem si zkoušku nebo s něčím začal …. A světe div se, nepamatuji se, že bych tím kdy něco zkazil. Za to ty jiné dny, to se právě děly ty průšvihy, zapomenuté důležitosti, jako třeba narozeniny či výročí, ale třináctého nikdy. Třináctka je šťastné číslo, není se bát čeho, plavčíci. Mgr.Lubomír Vrba