14 dní s motýlími miminky

Na začátku června nám přivezla PPL krabičku s miminky babočky bodlákové, která si žádala ihned nakrmit a opatrně ubytovat každé do svého pokojíčku. Malé housenky jsme se staršími žákyněmi nakrmili, ubytovali a další den již každá třída dostala aspoň dvě miminka na starost a hlavně na pozorování.

Nikdo z nás neměl přesnou představu, za jak dlouho se naše housenka zakuklí a kdy z ní bude motýl. To byla hned první badatelská otázka, kterou jsme si položili. Vedli jsme si proto deníček, jak housenky rostou a pomalu se mění v kuklu.

Zakuklené jsme je opatrně všechny umístili do průhledného válce, kde měli dostatečný prostor pro vylíhnutí a první prolétnutí. Pravidelně jsme jim tam nosili růže a na ně kapali sladký roztok z cukru a vody. Celou dobu jsme je dále sledovali na chodbě, počítali, kolik se jich již vylíhlo, a někteří měli i štěstí, že ten zázrak viděli v přímém přenosu. Nakonec jsme motýlky společně vypustili na školní zahradě a popřáli jim, ať se mají krásně.

Děkujeme projektu Edustem za možnost pořízení této krásné sady a za možnost proniknout do fascinujícího příběhu vývoje babočky bodlákové.