Badatelé používají kopírák a staví kelímkový telefon

Druhé listopadové badatelské setkání opět proběhlo za stoprocentní účasti a plného nasazení. V úvodu jsme si zopakovali základní německé věty. Umíme už bez koukání do papíru říci Hallo! I heisse …. I wohne in … Tschüs… a také osm deset barev.

Poté jsme vyrazili ven – úkolem bylo pečlivě, různými technikami pozorovat kůru stromů a spadané listí. Pomocí uhlu jsme přenášeli strukturu kůry na papír, kopírák ze starých zásob pak posloužil k pořízení velmi jemného a přesného otisku listu. Zkusili jsme též list jen pozorovat a obkreslit. Pozorování podzimního listí jsme pak zakončili přemýšlením o tom, co je proces tlení listu a jak se list během tlení proměňuje.

Vše jsme proložili dvěma hrami – střílečkou a hrou “na ťuhýka”, potrénovali postřeh i paměť.

S trochu umazanými prsty jsme zpátky ve třídě začali stavět kelímkový telefon. Je to aktivitka, se kterou budeme ještě příště pokračovat, vázání uzlíku nám příliš rychle nešlo :-), příště si ovšem poradíme jinak, aby se nám nezamotávaly prsty. Stavba této fyzikální hračičky je drobným předskokem k našim dalším pokusům, které nás čekají především přes zimu.

I příště plánujeme ještě – pokud počasí dovolí – vyrazit na venkovní pozorování.

Kroužek je realizován v rámci projektu EduSTEM.