Doporučené zdroje pro domácí vzdělávání

V souvislosti s mimořádným opatřením a potřebou zajistit dálkovou výuku žáků naší školy jsme pro vás připravili základní přehled hlavních a doporučených zdrojů a nástrojů, které naše škola ve výuce využívá, a které umožňují učit se doma.

Věříme, že v této mimořádné situaci není smyslem udělat domácí výuku hlavní náplní dne.

Uvědomujeme si, že pro rodiny našich žáků je tato situace velmi komplikovaná, každý dospělák nyní nese velkou zodpovědnost za své blízké.  Rodiče, prarodiče či sourozenci nemohou nahrazovat práci nás učitelů při vysvětlování a procvičování.

Zároveň se domníváme, že několik týdnů nepřítomnosti ve škole dokážeme efektivní prací do konce školního roku dohnat.

Práci na doma se tedy budeme snažit zadávat ohleduplně a smysluplně, ve vzájemné koordinaci, tak aby se dětem úkoly nehromadily.

Pokud budete mít pocit, že práce zadáváme PŘÍLIŠ, nebo naopak MÁLO, komunikujte prosím s námi.

Vítáme také návrhy a nápady k domácímu vzdělávání – děti mohou zpracovávat vlastní projekty, mapovat rodinnou historii, vytvářet jarní herbáře, učit se práce v domácnosti – a tuto činnost zaznamenávat, prezentovat, apod. Mohou se učit základům programování, malovat komiksy, apod. Pokud něco takového se svým dítětem najdete, kontaktujte nás, poradíme se. Budeme se také snažit sami podobné úkoly zadávat.

Situace se může vyvíjet mnoha různými scénáři. Myslíme, že důležité je nyní se nestresovat, udržovat se co nejvíc v klidu a v rámci možností s námi pravidelně komunikovat a vést k tomu i vaše děti.

Děkujeme!

Základní výukové zdroje a nástroje

Základní nástroje pro zadávání domácí práce a vzájemnou komunikaci. Nástroje jsou nasazovány postupně, dle kapacit učitelů a schopností žáků. Učitelé vás budou informovat o způsobu využívání, pro případnou technickou podporu kontaktujte přímo je, případně Jana Pirgla.

Bakaláři

Elektronická žákovská knížka, kterou využíváme k zadávání domácích úkolů a primární komunikační kanál s rodiči.

Umímeto.org

Hlavní externí výukový portál pro procvičování ČJ, MAT, AJ, NJ. Žáci mají zřízené vlastní účty, jsou jim zadávány domácí úkoly.

Školní e-learning

Pedagogové naší školy vytvářejí vlastní e-learningový portál a naplňují jej vlastním obsahem dle potřeb jednotlivých tříd. Bude spuštěn od 16. března 2020.

Pokročilé komunikační a pracovní nástroje

Pokročilé nástroje jsou určeny převážně pro využití žáky 2. stupně, jejich ovládnutí vyžaduje širší IT znalosti. Učitelé vás budou informovat o způsobu využívání, pro případnou technickou podporu kontaktujte přímo je, případně Jana Pirgla.

MS Outlook

Všichni žáci a učitelé školy mají zřízenou školní emailovou adresu, přístup do online emailového klienta Outlook, a mohou využívat i tento způsob vzájemné komunikace.

MS Office 365

Žáci i učitelé mohou zdarma využívat celou sadu online aplikací od Microsoftu – Word, Excel, Powerpoint a další – a dokumenty vzájemně sdílet.

MS Teams

Zatím v testovacím provozu – platforma umožňuje on-line spolupráci žáků a učitelů v reálném čase, sdílení dokumentů, chat, videohovory, apod.

On-line výukové portály

Buď používáme, nebo jsme prohlédli, vyzkoušeli a můžeme doporučit. Materiálů, které jsou nyní k dispozici, je mnoho. Rádi nasdílíme i další prověřené.

PORTÁL VČELKA

Vhodné především pro žáky 1. stupně pro rozvoj čtenářských dovedností. Jeho využívání je na následujících 6. týdnů zdarma, postup registrace najdete ZDE.

Taktik - Interaktivní učebnice

Ve výuce využíváme převážně učebnice vydavatelství Taktik. Noví uživatelé se nejprve registrují ZDE.

Khanova škola

Vyhlášený portál plný srozumitelných vzdělávacích videí také v českém jazyce, pro celou řadu předmětů a témat.

Math-aids.com

Chcete více procvičit matematiku? Mluvíte anglicky? Portál Math-aids.com je nekonečným generátorem matematických příkladů pro všechny úrovně. Využíváme v naší škole.

Škola s nadhledem

Portál nakladatelství FRAUS s online cvičeními pro 1. i 2. stupeň. Přístupy jsou zdarma.

Nenudím se doma

Portál Déčka – České televize – různé pořady, videa, hry… Trošku výukové, trošku odpočinkové, rozhodně stojí za prohlédnutí.

CODE.ORG

Portál, který využíváme k výuce programování. Někteří žáci již mají zřízené účty a na portálu pracují. Ostatní svůj účet mohou aktivovat pomocí školní emailové adresy.

Quizlet

Nástroj, který využíváme ve výuce anglického jazyka. Umožňuje aktivní procvičování slovní zásoby a imituje klasickou kartičkovou metodu.

ČRo - Čtenářský deník

Povinná literatura do čtenářských deníků v podobě audioknih na stránkách Českého rozhlasu.

Učí Telka

Od 16. března 2020 pravidelné dopolední vysílání ČT2, zaměřené na televizní vzdělávání žáků 1. stupně. Začíná vždy v 9:00.

Odpoledka

Pořady České televize určené pro žáky 2. stupně.

Matika.in

Procvičujte matematiku zábavně, Hejného metodou.

Šikovné mobilní aplikace

PhotoMath

Pro Android i iOS. Aplikace, která dokáže naskenovat fotoaparátem zadání příkladu, vyřešit a zobrazit detailní postup. Skvělé, pokud chcete pochopit jednotlivé kroky řešení…

PlantNet

Prima aplikace k určování rostlin.