Geologický program – Proud

Za heslem “Najdi kameny, sleduj, kde všude jsou a k čemu slouží” se 16. září vypravila skupinka osmáků a deváťáků. V horažďovickém Proudu poznávali neživou přírodu. Učili se poznat rozdíl mezi nerostem a horninou, přemýšleli nad jejich vznikem a využitím. Neminula je ani akční hra o erozi nebo zkoumání hornin vyvřelých a přeměněných, se žulou a vápencem v hlavní roli. Geologické kladívko se stalo pravou rukou několika badatelů. Zpestřením byla cesta kopřivovou džunglí a návštěva Kozlovské stráně, kde rostou ohrožené hořečky, a odkud je nádherný výhled do daleké krajiny. 

Co asi je krajina? Vyber, která definice ji nejlépe vyjadřuje? Zajímavý byl i příběh o krajině, který jsme si zde přečetli, a který nás vyzýval k zamyšlení. Celou cestou přitom probíhal odběr půdních vzorku, které jsme nakonec u pramenu sv. Anny určovali. Zjišťovali jsme jejich texturu, neboli zrnitost, skeletnatost, strukturu, konzistenci a ph. Jejich velká rozmanitost nás překvapila.