Hodina Země, 28. 3. 2020

Několik tipů, co dělat při Hodině Země

1. Zhasněte světla

Toto je základní myšlenka Hodiny Země a nejjednodušší způsob, jak se této Hodiny Země účastnit. Jednoduše na hodinu vypněte všechna nepotřebná světla.

2. Pozorujte nebe 

Během stmívání, už od půl šesté, bude nad západem nápadná dvojice měsíčního srpku a Venuše.

Bude-li průzračný vzduch, všimnete si možná i toho, že Měsíc je vidět celý. Ta větší část, na niž nesvítí Slunce, je totiž osvětlená Zemí. Říká se tomu popelavý svit. Ještě lépe bývá ta šedá většina Měsíce vidět, když je srpek tenčí, ve čtvrtek a v pátek večer.

Dále během stmívání lze zpozorovat, že se Venuše po nebi posouvá o něco rychleji než Měsíc. Od osmi večer, bude-li jasno, začnou být nad nimi patrné i Plejády čili Kuřátka. Seskupení těchto tří objektů bude svou konfiguraci vlivem toho pomalejšího Měsíce měnit. V devět večer – pro tu chvíli jsou naše mapy – už bude ta změna nápadná, protože Měsíc se na hvězdném nebi opozdí za hodinu o celý svůj průměr (půl stupně).

Jiná zajímavost nynějších dní je ta, že naoranžovělá hvězda Betelgeuse, ta v Orionu vlevo nahoře, je ještě stále o dost slabší než obvykle, kdy bývá téměř stejně jasná jako bělavý Rigel vpravo dole. Zeslabovala se od listopadu, nejslabší byla v únoru. Naše mapky ji ale zobrazují v obvyklé plné síle.

3. Večer stolních her ve světle svíček

Zahrajte si v domácím kruhu nějakou společenskou hru.

4. Zazpívejte si

Jak dlouho jste si už společně nezazpívali?

5. Tematický filmový večer

Užijte si film, na který jste dlouho neměli čas nebo který milujete.