Horní Maršov – klimapobyt

Děti za klima

V polovině října strávilo 15 dětí 3 dny v Krkonoších, v Horním Maršově, v rámci projektu ŠUŽ se zaměřením na klima. Přístřeší jim poskytla 300 let stará fara, sídlo ekologického centra SEVER, která je ovšem zrekonstruována tak, aby byla energeticky téměř nezávislá. Děti měly možnost ekologické centrum poznat ze všech stran a podívat se do všech jeho koutů a zákoutí.

“Planeta Země se mění, blíží se konec lidstva?” Úkol dětí byl jasný, pracovat na opatřeních, která zmírní dopad klimatických změn na obyvatelstvo. Od rána do večera přemýšlely, jak to zařídit, aby jejich život byl stejný nebo lepší než život jejich rodičů a aby přitom nezničily planetu.

Odvezly si odtud spoustu nápadů a zážitků. Formou her zjistily, jak je důležitá komunikace a jak jsou nezbytné kompromisy. Nejvíc zabrat jim dala hra Podnebín, při které se vžily do rolí zastupitelů obce a zvažovaly správná opatření, která budou vhodná pro budoucnost. Všichni se v pořádku vrátili a už přemýšlejí, jak vylepšit své obce. Shrnutí ve videu.