Kde končí odpad aneb Cesta do hlubin svého svědomí i světa pod zemí

6. listopadu žáci 8. a 9. třídy navštívili zařízení pro energetické využití odpadů – spalovnu ZEVO Chotíkov u Plzně. Spalování odpadu se zde využívá k výrobě elektrické energie a pro dodávku tepla do Plzně. Spalovna je v provozu od roku 2016, používá moderní technologie a splňuje přísné bezpečnostní limity na vypouštěné plyny do ovzduší. Díky spalování při 850°C zde nevznikají jedovaté dioxiny.

Žáci navštívili informační centrum a poté následovala krátká prohlídka vnitřních prostor provozu (velín, místnost jeřábníka, spalovací pec).

Problematika likvidace odpadů je složitá – nejdůležitější je zodpovědnost každého z nás – každý můžeme snížit spotřebu, snažit se odpad nevyrábět.

Součástí exkurze byla také návštěva hlubinného kaolinového dolu v Nevřeni. V dole se pracovalo v 19. st., dodnes v něm lze obdivovat ruční práci horníků. V zajímavých prostorách se natáčela např. pohádka Čertí brko.

Exkurze se uskutečnila díky finanční podpoře Jihočeského kraje.