KRAJSKÉ KOLO KONVERZAČNÍ SOUTĚŽE V RUSKÉM JAZYCE

Úterý 3. března 2026 byl pro náš kroužek ruského jazyka významný den. Tři stateční žáci z páté třídy, Adam Chudoba, Daniel Kolář a Tobiáš Samec, se totiž vydali reprezentovat naši školu v krajském kole konverzační soutěže v ruském jazyce.

Tato soutěž je specifická tím, že po školním kole následuje přímo kolo krajské. O to větší výzvou pro naše žáky bylo vystoupit a poměřit své jazykové dovednosti se soutěžícími z dalších škol, ale hlavně z vyšších ročníků, kteří tento jazyk studují již několik let. Přestože naši žáci se učí ruštinu jen několik měsíců, chtěli si tuto výzvu vyzkoušet.

Brzy ráno jsme se sešli ve škole a společně jsme vyrazili autobusem z Cehnic do Českých Budějovic. Soutěž se konala na půdě Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, kde nás mile přivítaly organizátorky krajského kola.

Po úvodním seznámení s programem soutěže čekaly na žáky jednotlivé části soutěže. Přestože zpočátku pociťovali přirozenou nervozitu a nevěděli, co přesně je čeká, těšili se. S odvahou a odhodláním se rozhodli vyzkoušet své znalosti ruštiny a zároveň získat nové zkušenosti i inspiraci. Nejdříve byla poslechová část, kde odpovídali na otázky vztahující se k vyslechnutému textu v ruském jazyce. Následně jednotlivě předstupovali před odbornou komisi. Během ústní části vedli krátký rozhovor na zadaná téma, popisovali obrázek a přečetli krátký text v ruštině, který poté přeložili do českého jazyka.

Dopoledne uběhlo velmi rychle. Po vyhlášení výsledků obdrželi všichni účastníci diplom za účast a malou pozornost.

Naše žáky poté čekala už jen cesta zpět do Cehnic.

Velmi si vážím jejich odvahy a ochoty zapojit se do této soutěže a děkuji jim za pěknou reprezentaci naší školy a doufám, že budou mít chuť se zúčastnit dalších soutěžích.

Alena Košáková