Lyžák 2020

I když je letošní zima stále poněkud chudá na sníh, přesto jsme těsně po vánočních prázdninách – od neděle 12. 1. do pátku 17. 1. vyrazili s 13 žáky a žákyněmi na lyžařský výcvikový kurz na Zadov.

Ubytováni jsme byli na chatě Mládí (pro znalé dřívější chata Mladá Garda), tedy kousek od uměle zasněžované sjezdovky Kobyla.

Třináctičlenná žákovská výprava (2 dívky, 11 kluků), doprovázená učiteli Rostislavem Marouškem a Janem Pirglem, vyrazila tréninkově na svah hned v neděli odpoledne, abychom ozkoušeli technický sníh, lyže i přechod ke sjezdovce přes poněkud jarní louky.

Po nedělním bezlanovkovém mikrolyžování bylo jasné, že skupinka je tvořena spíše zkušenými lyžaři, a že tedy 3, resp. nakonec 2 začátečníci budou mít své osobní instruktory.

Od pondělí do čtvrtka jsme tedy lyžovali převážně ve volných jízdách, začátečníky naučili jízdu pluhem, pluhovými obloučky a později i obloučky smýkanými a v náznaku i carvingovými.

Právě začátečníci nám lyžování dělali opravdu zábavné :-), zatímco jeden z nich do posledního písmenka plnil všechny naše pokyny, druhá začátečnice se hned první den zamilovala do pluhu a tvrdošíjně trvala na tom, že to je naprosto nejlepší lyžařský styl.

Nouze nebyla i o drobné lyžařské legrácky – slalom, překračování hůlek, sběr rukavic, jízda v hadovi, nebo třeba dvojicová jízda ve vrtulníku, za kterou jeden z našich lyžařů dokonce získal diplom za dobře prořezané smrkové mlází.

Brzká rána pak aktivní čtveřice vyplnila během do kopce a seběhnutím namanšestrované Kobyly.

3 odvážní ranní běžci, horní stanice sjezdovky Kobyla, 6:50 ráno

Večery na chatě jsme trávili taktéž v činorodém ruchu – vyráběli jsme diplomy, studovali fyziku a matematiku, nebo obehrávali místní dva kuchaře o žetony v pokeru. 🙂 Nechyběla ani tradiční stezka odvahy.

Ve středu, třetí, kritický den, jsme odpoledne vyrazili místo lyžování na procházku na Pláně. Vzali jsme disk, míč, někteří také skateboardové prkénko na klouzání a ve čtrnáctistupňovém slunečném počasí jsme si aktivněji (u fotbalu a pobíhání po loukách) či pasivněji (vysedávání a opalování) odpočívali. To odpoledne dokonce na churáňovské meteostanici padl jakýsi teplotní rekord, více než 14 stupňů Celsia.

Šumavské pláně v lednu 2020

Poslední večer jsme si pak předali následující diplomy (prolistujte si galerii).

Čtvrteční lyžování bylo poněkud deštivé, a krom toho jsme si jej zpestřili dvěma událostmi. Nejprve jsme jednoho z našich lyžařů odtransportovali přes Horskou službu záchrankou do strakonické nemocnice s pohmožděným kolenem (vše ale dopadlo nakonec docela dobře) až do strakonické nemocnice.

Po obědě jsme pak stihli exkurzi na Horské službě, s praktickými ukázkami první pomoci a debatou nad používaným vybavením.

Až na první pozdní usínání byla lyžařská skupinka velmi zodpovědná a jednoho výjimečného večera dokonce odcházela spát již brzo po osmé.

I přesto, že sněhu moc nebylo, jsme nakonec opravdu lyžovali. Nelyžaři se něco naučili. Někteří dobrovolně a nedobrovolně studovali. Na chatě poněkud zastaveného času, s kuchařem, který vařil pro americké prezidenty, navzdory jarním rozbláceným loukám, se lyžák 2020 docela vydařil.