Lyžák – Lipno 2024

Dne 12. února v pondělí ráno vyrazili naši žáci na lyžařský kurz. I přesto, že média napovídají o silné oblevě a straší fanoušky zimních sportů, že dávno není sněhu, se nenecháme zastrašit.

Hned po obědě (v den příjezdu) šly děti s p. uč. Marouškem a skvělou instruktorkou Sabčou vyzkoušet svoji zdatnost na svah a následně byly rozděleny do skupin. Začátek kurzu proběhl více než hladce, i přes lehkou komplikaci ve formě zranění p. uč. Brabce, který byl na svahu nahrazen již zmíněnou instruktorkou.Děti se velmi rychle zabydlely a přijaly místní penzion za své domácí prostředí. Tomu napovídá plné využití lednic, mikrovlnné trouby, rychlovarné konvice a dalšího příslušenství, které jim napomáhalo obsloužit své zásoby z domova a naplnit tak jejich základní potřeby.

Spolu s námi je zde ubytovaná též Základní škola Malonty. Asi není potřeba zmiňovat, že mezi dětmi vládne lehká rivalita. A potřeba dokázat, že my jsme lepší, je více než nutná. Avšak v rámci fair play a zachování důstojnosti naší školy.V úterý přišla lehká obměna instruktorů lyžování, jelikož Sabča musela na den a půl odjet. Nahradil ji zkušený jezdec Filip, který s dětmi odjezdil čtyři lekce.Pro nevelké překvapení děti jevily zájem o naši původní instruktorku…a samozřejmě se jí ve středu večer dočkaly. Někteří po návratu z lyží, někteří po procházce v korunách stromů – lyžování to odpoledne bylo tedy volitelné, jelikož středa je všeobecně braná jako kritický den a je lepší dát tělu odpočinek. Toho se dětem zdá se dostalo víc než dost. Po večerním programu některým jedincům stále zbývala energie, museli jsme je tedy ještě trochu usměrnit.Večerní zábava probíhala v různých formách. Nedílnou součástí programu byl vědomostní kvíz, na který se děti mohly těšit každý den po celou dobu kurzu. Předmětem otázek se stávaly příhody z lyžařských lekcí, procházek nebo jen tak z chodby, nebo jídelny.Ve čtvrtek, kdy se náš pobyt přehoupl za pomyslnou polovinu své délky, se všichni mohli těšit krasnému počasí. Bohužel jarnímu – bylo teplo, svítilo sluníčko a obloha byla jasná. Dopoledne tedy proběhla klasická lekce lyžování a po obědě jsme společně navštívili bobovou dráhu a plavecký bazén, kde děti dostaly prostor vybít svou přebytečnou energii. Poté následoval návrat na ubytování ve formě procházky, jelikož ski-bus nejezdil.Poslední noc, často obávaná, proběhla v největším klidu, jaký bychom ani neočekávali. Děti uposlechly našich pokynů a přes drobný povyk před večerkou nebylo potřeba zásahu. Všichni spali klidně až do rána.V pátek nás probudilo sluníčko a do našich oken se opíralo ještě více než předchozí dny. Navzdory vysokým teplotám jsme šli zkusit štěstí a užít si poslední chvilky na svahu. Poté jsme si užili poslední oběd a mohli se těšit na autobus, který nás odveze domů.