Na internetu bezpečně

Tak zněl název školení, který jsme mohli pro žáky 2. stupně zorganizovat díky programu O2 Chytrá škola.

Jednalo se doslova o dvě “našlapané” hodiny vždy pro dvě třídy, ze kterých si žáci odnesli spoustu skvělých tipů a triků – jak např. na hoaxy, fake news (O2 Chytrá škola), jak si ověřit pravost fotek na www.tineye.com, Google Lens / images.google.com atd.

Vysvětlili jsme si pojmy deep fakes a cyber grooming. Nechybělo ani téma kyberšikany, ukázali jsem si, jak se z nevinného chatu můžeme dostat do velkých problémů. Také jsem byli upozorněni na to, komu a jaké informace poskytovat, a že digitální stopu jen tak nesmažeme.

Byly to užitečné…a hlavně cenné rady. Ta poslední zněla takto:

“Všichni lžou, nikomu nevěř.

  Nic není zadarmo.

 Týká se to všech.”

Je to sice lehce vytržené z kontextu (mluvili jsem totiž i o upozorněních na “nesmyslné výhry”, o falešných účtech influencerů, kteří nás jako zázrakem osloví atd.), ale možná bude fajn si to připomenout, až se objevíte uprostřed “neřízené konverzace” na jakémkoliv komunikačním kanálu, až obdržíte e-mail, SMS nebo zprávu na WA, že jste vyhráli nejnovější typ iPhonu, až se např. ve zprávách dozvíte, že se do českého Lidlu z Německa dováží slupky z brambor a prodávají se po baleních 😀

Na závěr bychom velice rádi poděkovali skvělému lektorovi, kterým byl Libor Šup ze společnosti Unicorn, která pro nás toto (a další) školení zprostředkovala.

 

(video na našem instagramovém účtu ZDE, popř. faceboový profil ZDE)