Páťáci vědí, jak se čistí odpadní vody a že pejsci mají rádi piškoty

Projektový den strávila pátá třída ve Strakonicích, kde jsme navštívili čistírnu odpadních vod a psí útulek. Od našeho průvodce po čistírně jsme se dozvěděli, jak se to dělá, aby do řeky Otavy tekla ze strakonických kanálů čistá voda. Pro některé citlivé nosy byla tahle exkurze hlavně zpočátku docela náročná. Překvapilo nás, jak při složitém procesu čištění odpadní vody  pomáhá člověku příroda, konkrétně mikroorganismy. Zajímavé bylo i konečné využití odpadních produktů. Věděli jste, že kaly z kanálů mohou sloužit jako kvalitní hnojivo?  

Naši páťáci si rovněž zopakovali pro ně známé informace o tom, co se nemá vylévat nebo vyhazovat do kanalizace. Na vlastní oči pak viděli, jaké problémy mohou olej, vlhčené ubrousky nebo silonové punčocháče v čistírně odpadních vod způsobovat.  

Druhou naší pondělní zastávkou byl útulek pro opuštěné psy. Vybavili jsme se piškoty, protože ty zdejším pejskům prý moc chutnají. Byli jsme přivítáni mohutným štěkotem. Udělalo nám radost, že je tu o pejsky dobře postaráno a každý z nich má díky obětavým pracovníkům útulku velkou šanci najít si nové a lepší páníčky. Před Vánocemi bychom chtěli pro pejsky uspořádat malou sbírku a za vybrané peníze jim nakoupit laskominy a hračky. 

Fotogalerie

Fotogalerie

A slovy páťáků?

“Na projektovém dni jsem si užila nejvíc psí útulek, protože tam byli pejsci, ale bylo mi jich líto. Ale užila jsem si to báječně, hlavně psí příběhy…” Verča B.

“Na projektovém dni jsem si nejvíc užil psí útulek…” Dan K.

“V pondělí jsem si to užil v psím útulku, a bylo to i smutný…” Vojta V.

“Líbili se mi tam pejsci a hezká procházka…” Markét M.

 

Vybraná fotka Zachycená fotka