Poznávací zájezd do Polska 

Ve čtvrtek 9. 5. 2024 v brzkých ranních hodinách jsme všichni naskákali do připraveného autobusu, který na nás čekal u školy a vyrazili jsme směr Polsko. Cestou jsme nezapomněli nabrat druhou školu a naší skvělou průvodkyni Kristýnu. Ta byla k dispozici po celou dobu zájezdu. Poté nás čekala jízda až do Solných dolů Wieliczka, poblíž města Krakowa. Cesta i s pár zastávkami na občerstvení trvala dlouhých deset hodin, ale i tak jsme to parádně zvládli.  

Za odměnu na nás čekala velmi zajímavá prohlídka Solných dolů. Vydali jsme se na cestu do podzemí dlouhou 327 m, abychom vše viděli na vlastní oči. Nejenže jsme viděli sůl, ale i unikátní kaple, podzemní jezero či výstavu přibližující historii těžby soli. Po prohlídce jsme se vydali na náš hostel, kde na nás také mimochodem čekala večeře, ale hlavně připravené pokoje, abychom načerpaly síly na druhý den.  

Následující den jsme vyrazili do centra Krakowa a první zastávka byla Stará synagoga (židovská památka). Další zastávka byl Královský hrad Wawel, kde jsme navštívili nádherné nádvoří a zahrady. Udělali jsme pár fotek a šli zase o kus dál. Došli jsme až na jedno z největších náměstí v Evropě, a to Krakovský rynek. Když jsme si celé náměstí prohlédli vrátili jsme se zpět na hostel, nasedli do autobusu a vyrazili na další místo naší trasy.  

Poslední zastávka našeho výletu byla Osvětim, kde jsme navštívili koncentrační tábor. Do rukou si nás vzal pan průvodce a provedl nás hrozivými místy z minulosti. Viděli jsme také unikátní exempláře a plno původních věcí. Tímto jsme ale ještě neskončili, protože naše prohlídka vedla též do nedaleké Březinky. Bohužel jsme nestihli komplex projít celý, jelikož jsme se už museli vrátit zpět domů.  

Cestou zpátky nechyběla ani zastávka v Mekáči a ani sledování prvního zápasu hokeje z mistroství světa. Fandili jsme co to šlo , a také že to dobře dopadlo. V brzkých ranních hodinách jsme opět přijeli ke škole a s plno zážitky jsme se mohli vrátit domů 🙂  

Kristý Věnečková, 9. třída