Rozloučení s deváťáky 2021-22

Milé žákyně, milí žáci, kolegyně, kolegové, rodiče, přátelé a příznivci školy,

 

tato středa je posledním dnem základní školní docházky pro letošní deváťáky – Sváťu, Denisu, Káju, Lauru, Katku, Verču, Honzu, Tondu, Adama a Jirku. Dnes od nás dostanou vysvědčení za práci v uplynulém půlroce, od zítřka si budou užívat letního volna a 1. září začínají zcela novou etapu svého života, kde z názvu školy nadobro zmizí slovo “základní”. Pokud jste to ještě nestihli a zajímá vás to, zajděte za nimi a zjistěte, jaké střední školy je od příštího školního roku čekají. Jsem ráda, že pro většinu jsou to nakonec školy jejich první volby.

 

Milé deváťačky, milí deváťáci,

 

jako jeden z nejmenších třídních kolektivů jste v posledních letech “bydleli” v učebně číslo 3, tedy v těsném sousedství sborovny a ředitelny. Měli jsme vás tak říkajíc hned po ruce. Zdálo by se, že víme o každém vašem vyběhnutí na chodbu, zabouchnutí dveří a přestávkových zábavách ve třídě. Jak ovšem ukázalo vaše vzpomínkové video, mnohé jste před námi dokázali utajit.

 

Do vaší základní školní docházky a přípravy na další životní etapu velmi výrazně zasáhla koronavirová epidemie. Prezenčně jste s námi byli celou šestou a devátou třídu a jako sedmáci a osmáci jste si vyzkoušeli velmi intenzivní distanční výuku. Možná už jste na to skoro zapomněli, ale vyzkoušeli jste školu s rouškami i školu bez roušek, pondělní a čtvrteční antigenní test z nosu a slin, ale třeba také posouvání vašeho plesu. Poslední čtyři měsíce nás provází každodenní zprávy o válečném kofliktu nedaleko od našich hranic, energetické i dalších blížících se krizích.

 

To vše vám život nezjednodušuje. Vím, že mnozí z vás se ohlížíte a říkáte, že kdyby nebyl kovid, “tak byste byli lépe připraveni”, “tak byste něco uměli”, “tak byste to či ono věděli”. V mnohém můžete mít pravdu.

Zkuste se ale na uplynulé tři roky podívat jinýma očima. Dostali jste velkou příležitost dozvědět se více o svých schopnostech převzít zodpovědnost, o schopnostech reagovat na změny a jít si za svými cíli. Možná jste neobsáhli vše matematické, jazykové a další, ale měli jste výjimečnou možnost poznat sami sebe.

 

Víte, jak těžké je vstát do školy, a jak snadné nevstat na distanční výuku. Víte, jak těžké je vypracovat pořádně zadání a jak lehké je najít výmluvu, proč to pořádně nemáte. Víte, jak obtížné je pracovat ve skupině, kde každý má plnou hlavu starostí, jak obtížné je stát se tahounem, ale jak obrovskou radost přináší, když se něco společného povede.

 

Znáte své slabé stránky, ale znáte především ty silné. To je skvělý start, pokud se chcete posouvat dále.

Před vámi jsou letní prázdniny, které uzavřou vaši základní školní docházku. S rozumem si je užijte, ať už je budete trávit na brigádách, nebo si uděláte úplné volno.

 

Přeji vám úspěch, štěstí a jako škola děkujeme za devítileté setkání s vámi.

 

Zuzana Drančáková
ředitelka školy