Sedmáci dobyli Rabí od řeky

Na hrad Rabí, největší hradní zříceninu v Čechách, se před prázdninami vypravila sedmá třída. Protože jsme zvolili dobývání hradu od Žichovic a teplota ve stínu toho dne vystoupala ke třicítce, přišlo nám vhod osvěžení v chladné vodě řeky Otavy, kterého jsme využili i při zpáteční cestě.

Pověst o tom, že při obléhání hradu Rabí přišel o své jediné vidoucí oko Jan Žižka, zná asi každý, méně známá je ta O rábském čertovi. Majitel hradu Půta Švihovský, mocný a krutý pán, si prý ze svých cest přivezl ochočenou opičku. Ta však jednoho dne utekla, a to se jí stalo osudným. Jakpak by také středověký venkovan mohl znát takové zvíře. A tak, když ji v nedalekém lesíku našli lidé z Hejné, mysleli si, že je to čert a nebohou opičku zabili. S radostí pak nesli ubitého “čerta” svému pánovi na hrad jako dar. Dopadlo to tak, že Hejničtí museli každoročně platit novou daň, které se mezi lidmi říkalo opičí.

V podhradí, v městečku Rabí, které je se svými necelými pěti stovkami obyvatel jedním z nejmenších měst v Česku, jsme si prohlédli udržovaný židovský hřbitov a ochutnali místní zmrzlinu.