Setkání se smetánkou

Během slunečného pondělního odpoledne 9. 5. 2022 se malí badatelé vydali na školní zahradu, vybaveni lopatkou, náčrtníkem a digitální lupou, aby prozkoumali kořen, list a květ smetánky lékařské. Prvním úkolem bylo pokusit se vydolovat celý, nepřetržený kořen. Některým se dařilo více, některým méně, dlouhý kořen smetánky bylo obtížné ze země dostat, ale díky tomu jsme zjistili, jak dlouhý a křehký je.

Poté jsme si ukázali, jak může vypadat profesionálně zpracovaná ilustrace rostliny z klíče k určování rostlin, a pokusili se udělat si také několik náčrtků kořene, listů a květů.

Posledním úkolem pak bylo vyzkoušet, jak funguje digitální lupa, pod kterou jsme se pokoušeli vidět zvětšenou nažku.

Kája Frčka názorně demonstroval, že pampeliška je jedlá rostlina, zkonzumoval několik listů a poté upletl pampeliškový věnec. Jáchym Šochman byl velmi rychle a pečlivě hotov a konstatoval, že badatelské setkání by mělo být zábavnější, a to tím, že budeme bádat na dinosaury :-). Takže se už rozhlížíme po nějakém dinosauřím nalezišti na nějaké příští badatelské setkání.