ÚŘEDNÍ HODINY BĚHEM PRÁZDNIN: 26. 8. – 28. 8. 2019, 8.00 – 14.00
Schůzku mimo úřední hodiny je možné si domluvit telefonicky či emailem

+ 420 776 694 664
zsmscehnice@seznam.cz

Švýcarská expedice

Čvc 4, 2019 | Aktuality | 0 komentářů

V červnu se někteří z našich žáků zúčastnili týdenní expedice do Švýcarska. Ačkoliv cesta začala v pozdních nočních hodinách, sběr prvních zážitků začal už v časných ranních hodinách.

Cesta vedla přes Bodamské jezero, na kterém je k vidění plující podium určené pro operní produkce. Na podiu byly k vidění monumentální kulisy k letošnímu repertoáru opery Rigoleto. Ze zámku Laufen je kolosální výhled na masu vody z rýnského vodopádu, k němuž se dostanete výletní lodí. Cestou nechyběla prohlídka čokoládovny s neomezenou ochutnávkou vynikající švýcarské čokolády.

Do místa ubytování – horské vesničky Visperterminen ve výšce 1 400 m.n.m, kde leží nejvýše položené vinice Evropy, které produkují výborné víno jménem Heida, vede neuvěřitelně klikatá a úzká silnice, takže každodenní výjezd obřím autobusem pro 53 cestujících skýtal sám o sobě mimořádný a vzrušující zážitek.

Druhý den byl napěchovaný zážitky od shora až dolů: starobylé město Sion se dvěma hrady přímo nad městem, ve kterém máte pocit, že jste se ocitli přímo ve francouzském letovisku, vystřídala ochutnávka sýrů přímo z výrobny v Turtmannu. Pokračovalo se výšlapem k jezeru Majingsee, kde si všichni za odměnu mohli opéct buřta nebo klobásu na připraveném ohništi a kde proběhla první koulovačka a postavení minisněhuláka. K jezeru se muselo projít nad divokou soutěskou řeky Dala po visutých chodnících, kde se leckomu tajil dech nejen z výšky, ale i z neskutečně překvapujících výhledů. Celý den byl korunován návštěvou termálních lázní v Leukerbadu, kde se nachází největší termální pramen celých Alp.

Po načerpání nových sil se další ráno vyrazilo do centra zimních i letních sportů v Mörelu, kde se velkou gondolovou lanovkou celé osazenstvo výpravy dostalo poprvé do nadmořské výšky přes 2000, a kde bylo možné z vyhlídky pozorovat nejdelší evropský ledovec Aletschský s délkou téměř 24 km.

Čtvrtý pobytový den byl na počasí ten nepříhodnější a nejvhodnější k tomu, aby se vyjelo do horského městečka Zermatt a odtud zubačkou na vyhlídku (3097 m.n.m) nejfotografovanější hory světa – slavný Matterhorn (4477 m.n.m). Cestou se dal pozorovat limbový prales, porůznu vykukovali huňatí svišti, obdivovat se nechaly pasoucí se krávy a prazvláštně zabarvené ovečky.

Páteční den byl vyhraněn prozkoumání místa pobytu. A tak se porůznu nakukovalo do úzkých uliček, prozkoumaly se interaktivní místnosti, vybudované v opuštěných stodolách a sloužící především zdejším školákům a nakonec všichni zdárně překonali 800 metrový výškový rozdíl   (Visperterminen   1400 m.n.m ) a radovali se z pohledu na ledovcové jezero ve výšce 2200 m.n.m.

Po celotýdenním zážitkovém maratonu se vyrazilo na zpáteční cestu, při které se ještě zážitky doplňovaly o přechod visutého mostu, přejezd průsmyku Grimselpass a zastávkou v jediné soukromé zemi světa: Lichtenštejnsku a to přímo v hlavním městě Vaduzu.

Napěchovaní zážitky usnuli všichni v autobuse a probudili se zase až v Čechách, ale s vědomím, že to všechno, co zažili a prožili, rozhodně nebyl sen. Obrovský dík patří cestovní kanceláři CIAO, speciálně RNDr. Ladislavu Havlovi, který byl pro celou výpravu nedocenitelným průvodcem plnícím přání na počkání nebo rovnou hned.