Vyháníme zimu ze vsi

“Zimo, zimo, táhni pryč, nebo na tě vezmu bič. Zatahám tě za pačesy, přes ty hory, pres ty lesy. Až se vrátím nazpátek, svleču zimní kabátek.”

Tato básnička provázela děti celý týden, kdy jsme se snažili přivítat jaro a vyhnat zimu ze vsi. U vyhánění zimy určitě nesmí chybět tzv. Smrtka neboli Morena.

Morenu představuje slaměná figurína s namalovaným obličejem. Na krku ji zdobí korále z vyfouknutých vajec. Děti vynáší Morenu ze vsi a hodí ji do potoka. A přesně takovou Morenu jsme si s dětmi vyrobili.

Než jsme ale mohli Morenu vyhodit do potoka a nadobro tak vyhnat zimu, museli jsme zachránit vílu Jarněnku, kterou uvěznila Paní Zima ve svém doupěti. Vydali jsme se do lesa, kde děti musely splnit úkoly a získat klíče k otevření brány. Pomocí šifry jsme se dozvěděli, kde je víla Jarněnka uvězněná. Pak už nám nechybělo nic k tomu, abychom vílu Jarněnku zachránili a přivítali jaro.