Vynášení Moreny a vítání jara

Na neděli 17. 3. připadá “Smrtná neděle” a nastává nejvyšší čas, zbavit se nadobro zimy. Zimu představuje slaměná figurína, které se říká Morena, Morana, nebo také Smrtka. Vyrábí se ze slámy a zdobí se stuhami a korálky z vyfouknutých vajec.  

Tento starý pohanský zvyk jsme si ve školce připomněli pohádkou – Chaloupka na vršku: Jak se Andulka bála smrtky.  

V pátek jsme se s dětmi ze školky a s první třídou vydali průvodem po vsi v čele s vyrobenou Morenou. Tu jsme ze vsi vyháněli známou básničkou:  

“Zimo, zimo táhni pryč,  

Nebo na tě vezmu bič! 

Odtáhnu tě za pačesy,  

Za ty hory, za ty lesy.  

Až se vrátím nazpátek  

svleču zimní kabátek.” 

S Morenou jsme došli až na náves k potoku, kde jsme ji hodili do vody a se zimou jsme se nadobro rozloučili.

A abychom jaro přivítali jak se patří, v parku si každá třída nazdobila své “líto” (větvička břízy) různými mašlemi, jarními ozdobami i nabarvenými vajíčky. Na jedno líto se můžete podívat i před obchodem, ostatní líta zdobí vchod mateřské školy.

Zimu jsme ze vsi vyhnali a nyní už se můžeme těšit ze sluníčka a zelenající se přírody 😊