Vzhůru do minulosti!

Na prahu školní knihovny, která se proměnila v malou galerii, jsme se vydali proti proudu času a ocitli jsme se v době Leonardových slavných obrazů a vynálezů, v době velkých objevitelů, astronomů a cestovatelů, kdy se do popředí všeho dění dostal ČLOVĚK a jeho schopnosti. Přivítala nás doba RENESANCE. Galerii obsadila dílka žáků naší školy.

Mohli jsme si prohlédnout portréty významných osobností, z dalších obrázků nás zkoumavě pozorovalo několik párů očí žen se stejným jménem a se záhadným úsměvem. To se na nás s odstupem několika století dívala Mona Lisa. Také Leonardova Dáma s hranostajem se stala námětem pro naše žáky, kteří hranostaje mnohdy vyměnili za psa, pandu a jiná oblíbená zvířata. Dalším tématem byla architektura. V době renesance se snažila přiblížit člověku. Mohutné gotické katedrály směřující do nebe k bohu vyměnili renesanční stavitelé za pohodlné zámky, paláce a letohrádky. Zaměřili jsme se také na častý způsob výzdoby fasád a pokusili jsme se napodobit techniku sgrafita. Nezapomněli jsme ani na módu tehdejší doby. Žáci si vyzkoušeli roli návrhářů a vytvořili soubor dobových kostýmů.

V malinkých dílničkách si návštěvníci výstavy mohli vyzkoušet knihtisk, skládali puzzle, malovali obleky pro dámy i pány, bylo možné přečíst si zajímavosti o Leonardových vynálezech a ve fotokoutku se každý mohl na okamžik stát známou Monou Lisou.

Na závěr byla připravena soutěž o nejsympatičtější dílo. Kdo zvítězí? Nechte se překvapit!

Pak už byl čas přeskočit několik století a vrátit se zpět do naší současnosti.